Jak rozwiązać problemy z połączeniem sieciowym?

Jeśli Twój komputer lub laptop ma problemy z połączeniem z siecią, oto jak zresetować jej ustawienia oraz naprawić najczęściej spotykane problemy tego typu.

Zaczynamy od podstaw, czyli - w przypadku połączenia kablowego z ruterem - sprawdzenia, czy kabel nie wysunął się z gniazda lub nie uległ uszkodzeniu. Jeśli używasz połączenia Wi-fi, sprawdź także, czy na ruterze prawidłowo świeci się dioda sygnalizująca łączność bezprzewodową. Jeśli w obu przypadkach wszystko gra, to czas na reset rutera - wyłącz go, odczekaj 30-40 sekund i włącz ponownie. Jeśli ruter działa prawidłowo, a sieci wciąż brak, zobacz, czy inna przeglądarka, niż ta, której zwykle używasz, będzie w stanie otwierać strony www.

Sprawdzenie karty sieciowej

Upewnij się, że karta sieciowa działa prawidłowo. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonce Mój komputer, a następnie wybierz opcję Właściwości. W okienku wybierz Menadżera urządzeń, a w kolejnym Karty sieciowe. Jeśli przy którejś zobaczysz żółty trójkącik, oznacza to, że nie działa ona prawidłowo. Kliknij na niej prawym przyciskiem myszki i wybierz Właściwości. W zakładce Ogólne powinna być informacja, dlaczego nie działa poprawnie. Możesz spróbować zaktualizować jej sterownik lub - z poziomu menadżera - włączyć ją i wyłączyć, co może "zresetować" ten element komputera.

Zresetuj ustawienia sieci

Windows 10 wejdź w Ustawienia systemu, przejdź do działu Sieć i internet. Opcję resetowania ustawień sieci znajdziesz na samym dole, po prawej, w sekcji Status.

Po jej wybraniu pokaże się informacja o przywróceniu ustawień sieci do fabrycznych oraz ewentualnej konieczności ponownego ustanawiania połączeń VPN, switchy, itp. Po wykonaniu resetu system zostanie uruchomiony ponownie.

W starszych wersjach Windows wejdź w Panel Sterowania, a następnie w Połączenia sieciowe. Kliknij prawym przyciskiem myszki na połączenie, którego używasz, a które nie działa. Wybierz opcję wyłączenia, a następnie ponownego włączenia.

Jak zapomnieć sieci Wi-fi na Windows 10 i 8.1?

Jeśli Twój komputer/laptop uporczywie łączy się z sieciami Wi-fi, które są poza zasięgiem lub już nie istnieją, zapomnij je. W Windows 10 wejdź przez Ustawienia do sekcji Sieci i internet, a następnie do działu Wi-fi. Wybierz z opcji Zarządzaj znanymi sieciami. Wybierz sieć, która ma zostać zapomniana, a następnie opcję Zapomnij.

Windows 8 naciśnij równocześnie przyciski Windows oraz C. Wybierz Ustawienia, a następnie opcję Zmiany ustawień. Wybierz Sieci, a następnie Zarządzanie znanymi sieciami. Kliknij na wybraną, a następnie opcję Zapomnienia.

Szczegóły artykułu

Identyfikator artykułu:
6
Ocena :